Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Nasıl Önlenir?

Yakın zaman öncesinde Dünyalar tatlısı bir kızım oldu. Hemen her yeni doğan çocukta görülen bir takım sorunlardan birisi olan Sarılık, bizim bebeğimizde de görüldü. Fakat durumu doktorumuz Yard. Doç. Dr. Murat Cömert‘in tek tavsiyesiyle aştık. Peki nasıl?

Dünyaya yeni gelen bebeklerde Sarılık denen hastalık ortaya çıkıyor ve özellikle ilk iki hafta ebeveynin canını fazlasıyla sıkıyor. Zira iş hastane’de fototerapi tedavisine kadar gidiyor. Yani bebeğinize yeni kavuşmuşken hastaneye yatırıyorsunuz ve yavrucuk özel ışık dalgalarının altında yatıyor.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Nasıl Önlenir?

Bizlerin fazlasıyla canını sıkan Sarılık sorununu hastaneye yatırma aşamasına gelmeden çözmek için çevrenizde tavsiyeler olacaktır. Yok sarı ışıkta yatırın, yok şunu sürün, yok şöyle yapın… Bu tür tavsiyeleri bir kenara bırakın. Bebeğinizin sık sık uyumasına neden olan ve emmeden dahi kesen bu sorunu defetmesi için en büyük kurtarıcı Anne Sütüdür.

Tecrübemizi Biraz Daha Açayım:

Kızımda ilk hafta sarılık belirgin şekilde artmaya başladı. Doktorumuz Yard. Doç. Dr. Murat Cömert’e koştur koştur gittik. Bize en büyük tavsiyesi bol bol emzirmesi yönünde oldu. Bu arada Sarılık bebekte sürekli uyku yapacaktır. Bu yüzden bebeği çok sıcak ortamda yatırmayın. Doktorumuzun 23-24 derecelik ev ortamını önermişti. Bu aralığı Sarılık atılana kadar korumak lazım. Bunun dışında bir şey yapmanıza gerek yok. Yani bebeğimiz bol bol anne sütü emecek (Geceleri dahil olmak üzere ortalama 2 saatte 1). Biz bu tavsiye sayesinde 1 hafta içerisinde hastaneye yatmaktan kurtulduk. Mucizenin kaynağı yine Anne Sütü <3.

“Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Nasıl Önlenir?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir