Bursa’dan Yansıyanlar

Geçtiğimiz hafta kuzenimin düğünü için Bursa’ya gittim. Bu özel gezi esnasında hem araç testi gerçekleştirdim hemde fırsat buldukça Yeşil Bursa namlı şehrimizi gezdim.

En özel 5 kareyi aşağıda paylaştım. Bu güzel fotoğraflara geçmeden önce Bursa üzerine biraz konuşmak istiyorum. Osmanlının en köklü şehirlerinden birisi olan ve yemyeşil doğa örtüsüyle kilometrelerce öteden sizi karşılıyor. Onlarca tarihi yapıya sahip olan Bursa’ya yolunuz düşerse Uludağ’a doğru kesinlikle çıkın ve o bölgenin tertemiz havasını soluyun. Her gittiğimde bu yönleriyle hayran kaldığım Bursa’nın sevmediğim bir yönü var, o da trafiği. E efendi trafik dediğin bütün şehirlerde var(!) diyebilirsiniz. Fakat bu trafik bildiğiniz gibi değil. Metro’nun yapısından dolayı istediğiniz sapağa dönüşü kaçırdığınızda yolu fazlasıyla uzatıp şehri bilmediğiniz için kaybolabiliyorsunuz. Zaten şehrin üst noktalarındaki birbirine benzeyen ve dar yapıya sahip ara sokaklarda işiniz daha zor.

Kısaca o güzelim şehir, zamanında aldığı fazla göç ve akabinde gelen çarpık kentleşmeyle birlikte üzerine eklenen yanlış imar politikasıyla bu durumu yaşamış. Her neyse fazla üzerinde durmamak lazım. Sonuçta navigasyon denen bir şey var. Özellikle yandex navigasyon ile yol bulma karmaşasını rahatlıkla aşabiliyorsunuz. Bu güzel şehri gidin görün ve tadını çıkarın. Eşsiz ülkemin en özel şehirlerinden birini keşfetmenizi tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir